DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 02.09.2019 13:47:16 

outdoorová asociace                 BRIGÁDA GENERÁLA BOŽKOVA            2007

3) Karlovarský kraj
Další vandr Úterský potok
týd
8
8
dny
8
8
hod
8
8
min
8
8
sec
8
8

                   Karlovarský kraj                    

                           Jáchymov                              



Přes 60 tisíc vězňů prošlo v letech 1948 až 1961 uranovými doly v Jáchymově. Velká část z nich byla vězni politickými a právě ti poznali během pobytu v tomto pekle nejkrutější zacházení.

Kupodivu již v roce 1945 byly Rudou armádou obsazeny jáchymovské doly v kterých se těžila uranová ruda - smolinec. Přestože Jáchymov ležel na západ od demarkační linie, pro sověty bylo ložisko strategické suroviny tak důležité, že porušili spojenecké dohody jen aby získali uran do svých rukou. Po tom, co se ukázalo, jak mocným nástrojem, vojenským i politickým, jsou atomové zbraně, bylo pro Sovětský Svaz životně důležité získat přístup k surovinám, umožňujícím jejich výrobu. Vhodnou pracovní silou, která by byla schopna ve velmi těžkých podmínkách dolovat smolinec a částečně přitom ještě nahrazovat nedostatek důlní techniky, byli právě vězni, neboť jen u nich bylo možné vynutit si nelidskou dřinu. S tím jak se vyvíjela vnitropolitická situace v Československu, bylo logické, že odsouzence za kriminální delikty postupně nahrazovali lidé odsouzení za svou politickou neloajálnost. V roce 1946 byl zřízen národní podnik Jáchymovské doly, který podléhal zvláštnímu režimu utajení a ochrany a jehož veškerá produkce uranu putovala do Sovětského Svazu. Hlavní pracovní silou se tu stali muklové (mukl - muž určený k likvidaci), odsouzení často jen pro svá slova nebo přesvědčení k mnohaletým trestům, jejichž konce se neměli dožít..  

Jachymov.pdf (989 KB) 

                                                                    Mise                                                                         01_2009


1) Garmin

           

2) Těžební věž dolu "Svornost"                                           3) Hodný strojník nám ukazuje strojovnu těřební věže.

 

4/5) Vybudovaný skanzen dolu "Barbora".          

 

6) Tzv. "Mauthausenské" schody spojovaly důl a tábor.                   7) Strážní věže pro dozorce a ostrahu tábora.

 

8) Jáchymovské údolí.                                                                                   9) Sněhu přibývá a tak je lepší jít potokem:-)

 

10/11) Cesta potokem není také nic moc a tak bereme návleky a jdeme raději sněhem. Někdy máme sněhu až po krk.

 

12) Cestou narážíme na zajímavý vstup do podzemí. K našemu zklamání se jednalo jen o podzemní pramen.

  13) Zimní krajina prostě nemá chybu (Horský rybník u Eliášova potoka).

     

14) Cesta k mohyle Eliáš.                                                                                  15) Ledová tříšť.

 

16) Hunter in winter:-)                                                   17) Skauti udržují vzpomínku na komunistické bezpráví v živé paměti.

     

18) Stmívá se a tak je třeba zakempovat. Rozdělání ohně na sněhu není pro ostřílená BGBčka žádný problém. Hledání suchého dřeva nám usnadňuje tma a chumelenice.                        

       

19) A přece hoří! Čaj ze sněhu přichází právě v čas.                               20)  Dobrou noc.

   

21/22) Druhý den přicházíme na místo největšího koncentráku na Jáchymovsku: "ROVNOST". Na tomto podivném místě nyní vyrůstají malé chatičky se zahrýdkami a čas tak pomalu pohlcuje temnou minulost tohoto místa. Tábor Rovnost dnes připomíná pouze vstup do těžební šachty a pitoreskní hrádek, který si nechal velitel tábora postavit od svých vězňů.

     

23) Šachta "Rovnost".                                                                                       24) Hrad velitele tábora p. Albína Dvoříka (Paleček).

25) Na konci cesty potkáváme několik lavinových psů, kteří zahrabávají své majitele.

   

26) Dá se říci, že máme sněhu zase po krk.                                           27) Nukleárníhovado

                   

28) Jízda  po sjezdovce na igelitu byla nejlepším zakončením jáchymovského treku.

BGB děkuje Sniperovi, za pořízení fotodokumentace v extrémních podmínkách a za jejich profesionální úpravu.

J_SEAL